Kamen u bubregu
Kamen u bubregu, poznat i kao nefrolitijaza, je stanje u kojem se stvaraju kamenci, kamenčići ili pesak u unutarnjim dijelovima bubrega, kao što su bubrežna zdjelica, čašice i tkivo bubrega. Češće se javlja kod muškaraca nego kod žena.
Nasljedni faktori igraju važnu ulogu, a glavni uzroci uključuju zastoje mokraće i infekcije. Formiranju kamenaca u bubrezima doprinose faktori kao što su alkalna reakcija urina, visoka koncentracija kalcija u urinu, smanjeno izlučivanje urina (oligurija) i prisutnost jezgara za kristalizaciju (npr. uromukoid, koji se formira oko soli ili bjelančevina i služi kao osnova za rast kamena).
Kod bolesnika sa adenomom parotidnih žlezda, često se javljaju bubrežni kamenci na obje strane. Dugotrajno ležanje povećava rizik od stvaranja kamenaca. Sastav kamena uključuje matriks (skup mukoproteina) i različite minerale, kao što su kalcijum, magnezijum, oksalati, fosfati, mokraćna kiselina i cistin.
Recepti za prirodne terapije:
Biljna mešavina:
Pomiješajte 40 g stabljike kilavice, 40 g listova medveđeg grožđa, 40 g korena zečjeg trna, 30 g smrvljenog ploda šipurka, 30 g listova breze, 30 g listova i cvjetova hajdučke trave te 20 g koprive.
Temeljito usitnite ove biljke i ostavite ih da odstoji u 2 litre vode preko noći. Zatim prokuvajte smjesu i ostavite je da se ohladi poklopljenu.
Nakon što se ohladi, procijedite je u boce i dodajte svježi limunov sok (soka od 1 limuna). Ovaj čaj pijte umjesto vode, s ciljem unosa najmanje 1,5 litara dnevno.
Također, tijekom obroka, popijte 3 puta dnevno po 1/2 dl blagog čaja pripremljenog od korijena i stabljike ježovine (bodljikava veprovina - Ruscus aculeatus).
Biljni čaj:
Pomiješajte 60 g listova breze, 60 g korijena pirevine, 40 g stabljike preslice, 40 g smrvljenog ploda šipurka i 20 g stabljike timijana. Pripremite i pijte ovaj čaj kao što je opisano u prethodnom receptu.
Kukuruzna svila i rusomača:
Uzimajte po 20 g hajdučke trave (list), breze (list), medveđeg grožđa, kukuruzne svile i peteljke od višanja. 3 kašike ove mješavine prelijte sa 5 decilitara vrele vode i ostavite da odstoji preko noći. Zatim pijte ovu smjesu umjesto vode.
Sjeme dinje:
Stavite 1 kg suhih koštica dinje u 5 litara vode i kuhajte dok se ne smanji na 3 litre. Nakon što se ohladi, procijedite smjesu u boce i pijte tri puta dnevno po 1 dl. Terapiju treba nastaviti sve dok se potpuno ne izliječite.
Cvet trnjine:
Stavite jednu kašiku cveta trnjine u pola litre vrelog bijelog vina i ostavite da odstoji poklopljeno 10-15 minuta. Nakon toga, procijedite i pijte dva puta dnevno po čašicu.
Suho sjeme ljoskavca:
Stavite 30-35 zrna suhog ploda ljoskavca u pola litre vode i kuhajte 4-5 minuta, ostavite poklopljeno da odstoji 10-15 minuta, a da ne ključa. Nakon toga, procijedite i pijte čašicu više puta dnevno.
Čaj od divlje ruže:
Stavite 2 kašike ploda šipka u litru ključale vode i ostavite da odstoji 8-10 sati. Nakon što se procijedi, dodajte 4 kašike meda i sok od pola limuna, te pijte triput dnevno po šoljicu prije obroka.
Biljni čaj:
Pomiješajte 60 g korijena gaveza, 10 g lazarkinje, 10 g kleke, 20 g dobričice, 20 g koprive i 30 g lista divlje kruške. 8 kašika ove mešavine stavite u litru vode i ostavite preko noći. Ujutro stavite na šporet da provri, a zatim sklonite s vatre i ostavite poklopljeno 10 minuta. Nakon toga, procijedite i pijte po pola litre ujutro i uveče.
Biljni eliksir:
Stavite 3 kašike bršljana i 3 kašike božjeg drveta u litru dobrog bijelog vina i ostavite da stoji 2-5 sata. Nakon toga, procijedite i dodajte 400 g maslinovog ulja. Pijte tri puta dnevno po čašicu, pola sata prije jela. Pre upotrebe dobro promućkajte bocu.
Laneno sjeme:
Sameljite laneno sjeme i uzimajte dnevno po kašiku s mlijekom ili vodom. Također, možete koristiti obloge od lanenog sjemena na bolnim područjima.
Sok od crne rotkve:
Naribajte crnu rotkvu i ostavite da odstoji 2-3 sata. Zatim čvrsto iscijedite sok i pijte triput dnevno po pola decilitra. Ovaj tretman traje 20-30 dana.
Herminum monorehis:
Svježe ubranu biljku herminum monorehis izrezanu na trakice stavite u maslinovo ulje u omjeru 1:10. Ostavite da odstoji 3 mjeseca na suncu, a zatim 3 mjeseca na umjereno toplom mjestu. Ujutro uzimajte po kašiku natašte, a po želji, prije nego progutate lijek, kapnite nekoliko kapi limunovog soka za bolji okus. Također, navečer možete izvaditi nekoliko trakica herminuma iz boce, temeljito prožvakati i progutati. Ako ne podnosite okus herminuma, možete ga pripremiti kao čaj i zasladiti šećerom prije konzumacije.
Esencija od koprive:
U homeopatiji, preporučuje se uzimanje razblažene esencije od koprive. Možete je kupiti u apotekama, specijaliziranim prodavnicama i drogerijama, uz prateće upute.
Kupke i čaj od rastavića:
Sedeće kupke s rastavićem, uz istovremeno pijenje čaja od iste biljke, mogu pomoći brzom uklanjanju pijeska iz mokraćnog mjehura i bubrega, kao i kamena iz bubrega.
Medveđe grožđe zamjenjuje se listovima slatke kruške:
Ako ne podnosite medveđe grožđe, možete ga zamijeniti listovima slatke kruške, koji mogu potpuno zamijeniti medveđe grožđe kod problema s kamenjem u bubrezima.
Petrovac:
Petrovac se često koristi kao čaj za rješavanje problema s pijeskom i kamenjem u bubrezima, kao i kamenjem u žuči. Mješavina od po 20 g petrovca, zečjeg trna, rusomače i lista breze može pomoći. Pripremite ovaj čaj kratkim prelijevanjem i ostavite da odstoji jedan minut.
Napomena:
Prije upotrebe ovih terapija, svakako se posavjetujte s kvalificiranim stručnjakom, kao što je liječnik ili ljekarnik, kako biste osigurali da su prikladne za vaše zdravstveno stanje i uvjete.
Primjedbe
Objavi komentar